Mały Człowiek zadaje mnóstwo pytań. Duży Człowiek nie zadaje ich prawie w ogóle. Mały Człowiek jest ciekawy świata. Duży Człowiek już wszystko wie. Mały człowiek pyta i bardzo szybko się uczy. Duży człowiek przestaje pytać, bo wyjdzie na niedouczonego. Mały Człowiek odczuwa wszystkie smaki świata. U Dużego Człowieka zaczyna dominować jeden – gorzki. Mogłabym tu wyliczać w nieskończoność jaka jest różnica w poznawaniu świata między dzieckiem a dorosłym, ale ktoś słusznie zarzuci mi generalizacje i schematyczne podejście do tematu. Bo przecież nie każdy dorosły jest taki, jak tu go przedstawiłam.
W opisie Człowieka Dorosłego posłużyłam się myśleniem schematycznym, a czym ono jest? Psychologia mówi, że z założenia nieświadomym i mimowolnym myśleniem, które nie wymaga od nas wysiłku. Czy jest ono złe? Czy jest ono dobre? Myślenie schematyczne to inaczej myślenie automatyczne, które pozwala nam zrozumieć okoliczności w odniesieniu do naszych poprzednich doświadczeń. Nie musimy za każdym razem zastanawiać się jak zachować się w sytuacji, gdy korzystamy z samoobsługowej kasy. Kupujemy towar i sami uiszczamy za niego stosowną opłatę. Działamy mechanicznie, gdyż w ,,skrypcie umysłu” już istnieje stosowny zapis. Schematy do elementarna wiedza i wyobrażenia, które pozwalają nam organizować, interpretować i funkcjonować w życiu. Gdybyśmy mieli za każdym razem wszystko z czym się stykamy poznawać i na nowo rozumieć, to nie tylko byśmy zostali pozbawieni wspomnień, ale i żyłoby się nam bardzo uciążliwie. Wyobraź sobie, że każdego dnia na nowo musiałbyś się dowiadywać do czego służy łyżka? Schematy choć są bardzo pożyteczne, to posiadają również swoje słabe strony.
Mają ogromny wpływ na to, co dostrzegamy, myślimy i zapamiętujemy. Jak często zdarza się nam kogoś ocenić, posłużyć schematem, a potem okazuje się, że popełniliśmy błąd w ocenie? Że ta nauczycielka wcale nie lubi dzieci, bogacz wcale nie jest taki skąpy, a biedny uczciwy? Działanie według schematów niekiedy przekłada się na samospełniające się proroctwo, czyli urzeczywistnienie podświadomych myśli. Nasze przekonanie, że ładna osoba jest również dobra będzie rzutowało na nasze zachowanie wobec niej. Łatwiej przyjdzie nam wybaczyć niegodne postępowanie, ponieważ nie lubimy się mylić. A może jednak warto odejść od schematów w przypadku ludzi i zachować świeżość oraz ciekawość? Wiemy, że szersza wiedza o człowieku buduje lepsze relacje i rozwija.
Nasze zainteresowanie innymi poszerzy horyzonty umysłowe. Dając swój czas komuś, wysłuchując jest łatwiej wyjść z założenia ,,wiem i niczym już mnie nie zaskoczysz” w postawę ,,nie wiem i chcę się dowiedzieć”. Takie nastawienie pozwoli nam zachować dziecięcą dociekliwość i radość z życia. ,,To umysł stwarza świat wokół nas i nawet gdy stoimy obok siebie na tej samej łące, moje oczy nie zobaczą tego samego, co jawi się twoim oczom”.
No Comment