To, w jakim miejscu znajdujemy się teraz jest konsekwencją podejmowanych przez nas decyzji w przeszłości. Dla wielu z nas jednym z pierwszych i poważniejszych życiowych postanowień był wybór szkoły średniej lub/i studiów.
Sprawa wydawała się o tyle trudna, że właśnie człowiek zaczynał koncentrować się poszukiwaniu swojej tożsamości. I choć do końca nie potrafi odpowiedzieć na pytanie ,,kim jestem”, musiał juz znać odpowiedź na to: ,,kim chcę zostać?”.
Całe nasze życie składa się z wyborów. Codziennie podejmujemy decyzje od najprostszych do najbardziej skomplikowanych. Już wstając rano wybieramy w co się ubrać, czy wypić kawę czy herbatę, czy i co zjeść na śniadanie.
Każdy z nas ma różne sposoby podejmowania decyzji. Jedni podążają za głosem intuicji, inni kierują się impulsem, a jeszcze inni analitycznie rozważają za i przeciw. Pozwalamy, by za nas decydowano lub decydując, ulegamy presji otoczenia. Są tacy wśród nas, którzy pozwalają by niósł ich nurt rzeki życia. I również dokonują wyboru. Zdarza się, że żałujemy tego, co wybraliśmy.
Istotne jest to, że podejmujemy decyzje, ponieważ chcemy, musimy bądź potrzebujemy jakiejś zmiany. Warto sobie zdefiniować problem, zapytać siebie z jakiego powodu, co lub kto nas uwiera, ogranicza, powoduje dyskomfort. Ważne również by na początku analizy oprócz postawienia sobie celu, przewidzieć rezultat końcowy. Pomocne mogą się okazać pytania: kto może wesprzeć w realizacji planów, komu warto powiedzieć o swojej decyzji. Przeanalizujmy zagrożenia, które mogą nas oddalić od realizacji planu. Jeśli uda się przewidzieć ryzyko i odpowiednio do niego przygotować, zyskamy nie tylko dodatkowe rozwiązania, pomysły, ale i więcej pewności, że zrealizujemy swój cel.
No Comment