Jesteś może wystraszoną duszyczką, która nie potrafi stanowczo zareagować, kiedy czuje że powinna? To Ty przepraszasz, jeśli ktoś nadepnie Tobie na odcisk? Czy to Ty nie możesz się zdecydować? A może jesteś zbyt dużą gadułą, która nie zastanawia się nad tym, co mówi i traktuje powierzchownie nie tylko tematy, ale i ludzi, z którymi przebywa?
Czy to Ty zamiast partnerowi powiedzieć wprost, że potrzebujesz mleka do kawy, zagadujesz niepewnie czy wychodząc od fryzjera nie będzie przypadkiem przechodził obok sklepu? Oczywiście nie wyrażasz prośby bezpośrednio, zamiast tego obwarowujesz zdanie tysiącem rozwlekłych zastrzeżeń. Czy o Tobie mówi się, że Twoja otwartość nie jest bezinteresowna i nie obchodzi cię odpowiedź, choć zadajesz pytanie? A może brak wiedzy na temat realiów współżycia społecznego powoduje, że wyrażasz słuszne opinie, ale niekoniecznie w stosownym momencie? Koleżanka opowiada Tobie, że jej dziecko zwichnęło nogę, a Ty wyliczasz jej wszystkie wychowawcze błędy, które popełniła. Postrzegasz siebie jako osobę szczerą i otwartą, więc masz prawo powiedzieć co myślisz. Zastanawiasz się, dlaczego Twój sposób komunikacji zamiast przyjaciół, mnoży wrogów? Czy czasem łatwiej okazać Tobie złość niż czułość? A może w pracy jesteś tyranem, a w domu uległą owieczką? Czy dzieje się odwrotnie, to w domu jesteś władcą, a w pracy bierny? Nie patrzysz nikomu w oczy, nie inicjujesz kontaktu lub zbyt szybko obdarzasz zaufaniem obce ci osoby? Jesteś człowiekiem, który po trupach osiągnie swój cel czy nieustannie łagodzisz konflikty z innymi, gdyż boisz się im sprzeciwić? Inni są ważniejsi niż Ty? Ty jesteś ważniejszy niż inni?
Wiele problemów w naszym życiu bierze się z braku asertywności. Czym jest asertywność? Tu mam dobrą wiadomość. Jest umiejętnością, której można się nauczyć. Nikt nie rodzi się asertywny. Umiejętność mówienia ,,nie” kiedy chcę powiedzieć ,,nie” oraz mówienie ,,tak”, gdy chcę powiedzieć ,,tak”. Asertywność można trenować. Jakie to łatwe, jakie to trudne…
Ktoś zupełnie nieasertywny nie potrafi domagać się tego, co mu się należy. Łatwo ulega innym, spychając własne potrzeby na dalszy plan. Niestety z czasem przestaje siebie szanować, rodzi się w nim frustracja i przygnębienie. Jego postawa powoduje, że inni również zaczynają go lekceważyć. Natomiast na drugim biegunie znajdują się agresywni ludzie, których często myli się z asertywnymi. Prezentują się jako ostrzy i bezwzględni w egzekwowaniu i narzucaniu swoich praw innym. Z chęcią krzywdzą. Czasem w akcie samoobrony, a czasem z lęku, że sami zostaną zranieni. Osiągają swoje cele, ale na krótką metę. Ich kontakty z ludźmi nie mogą być trwałe, budujące, więc w rezultacie pozostają samotni.
Wielu z nas przejawia zachowania asertywne w zależności od różnych okoliczności i w stosunku do różnych ludzi. Okazuje się, że łatwiej jest nam być asertywnymi wobec obcych, spotkanych na ulicy, trudniej wobec rodziny czy przełożonego. Znam też takich, którzy są asertywni wobec bliskich, natomiast mają kłopot z nieznajomymi. Istnieje szansa narażenia się na stratę relacji, gdy odmówimy koledze, który od wielu lat pożycza od nas pieniądze i nie oddaje. Postawa asertywna wiąże się z wyborem. Co w tej sytuacji wybierzemy? Jeszcze innym przykładem jest despotyczny szef, który nakazuje nam zostać po godzinach. Jeśli obecnie nie możemy sobie pozwolić na zmianę pracy z różnych przyczyn, to mamy możliwość świadomego wybrania postawy wobec przełożonego, co daje nam jednocześnie poczucie wpływu na nasze życie.
Kim jest osoba asertywna? Definicji znajdziecie mnóstwo. W moim odczuciu osoba asertywna wyraża swoje przekonania, ale robi to w sposób autentyczny, otwarty i adekwatny do sytuacji. Stara się posiadać wpływ na swoje życie. Postępuje tak, aby mieć szacunek do siebie i szanuje innych. Nie zawsze zrealizuje to, co sobie założy, ale nie potępia siebie. Wyciąga konstruktywną refleksję z odniesionej porażki. Jak to mówi moja przyjaciółka ,,porażkę przekuwa w sukces”. Pozwala sobie na popełnianie błędów, ponieważ asertywność to postawa wolności emocjonalnej, duchowej i intelektualnej. Człowiek zachowań asertywnych uczy się przez całe życie.
No Comment